Plísně a houby na zdivu a dřevu
Mikrovlnnou technologií lze velice úspěšně ničit houby a plísně vyskytující se ve dřevě, ale i ve zdivu. Jelikož tyto organismy tvoří až z 90% buňky obsahující vodu, pohlcují mikrovlny rychleji než okolní materiál. Molekuly vody v buňkách jsou rozkmitány vysokofrekvenční mikrovlnnou energií, jsou zahřívány a hynou. U některých plísní a hub je to již při teplotách přesahujících 45°C, jiné druhy hynou až při teplotách nad 80°C. Po ošetření je nutné postižená místa ošetřit fungicidními přípravky, které zabrání jejich opětovnému výskytu. To ale není vše. Je potřeba, aby se podmínky, jež vedly k výskytu hub a plísní, odstranily - původ vlhkosti je třeba najít, sanovat a vhodnými stavebními úpravami zajistit cirkulaci vzduchu, někdy i vyšší teplotu v místnosti nebo objektu. Nabízíme poradenství a konzultace. Pomůžeme Vám najít ke konkrétnímu případu výskytu dřevomorky nebo plísní nejvhodnější a nejúčinnější řešení i s ohledem na finanční náročnost zásahu.
Nejznámějším a také nejzávažnějším zástupcem hub v této kategorii je určitě Dřevomorka domácí, lat. Serpula lacrymans - celulózovorní houba (ze dřeva využívá celulózu).
Již podle názvu si můžeme být jisti, že výskyt tohoto druhu v domě je skutečnou morovou ranou. Tento tichý nepřítel je nenáročný na podmínky. Dřevomorce stačí k jejímu vývoji relativně malá vlhkost dřeva (20-30%), teploty do cca 30°C, žádná nebo malá cirkulace vzduchu a šero nebo úplná nepřístupnost světla. Dřevo, mnohdy i zdivo, se nejprve pokrývá bělavým mycéliem vatovitého povrchu. V případě pro ni vhodných podmínek se později vytvoří typické plodnice - jsou červenohnědé, nepravidelného tvaru, s bílými okraji. Plodnice produkují velké množství výtrusů a proces vývoje tak může neustále pokračovat. Napadení se při vhodných podmínkách velice rychle šíří. Někteří autoři uvádí až 20mm za den. Zvláštností a „specialitou“, která ztěžuje boj s tímto druhem, je schopnost prorůstání kořenů dřevomorky - rhisomorf - do okolí. Kořeny dřevomorky jsou schopny prorůstat zdivem, dokonce i nezhutněným betonem a vyživují se ze vzdálenosti několika metrů, často z oblastí bez viditelného zasažení. Dřevomorka si kořenovým systémem dopravuje svoji vlastní vodu a smáčí i zdravé dřevěné prvky tak dlouho, až je jejich vlhkost zvýšena a rozklad dřeva může začít. Neobyčejná vytrvalost této houby si poradí i s dřevěnými prvky, které jsou ošetřeny různými nátěry. Působí rozsáhlé škody. Postižené místo je tak nutno ošetřit mikrovlnami i v širokém okolí, např. při výskytu v podlaze se musí operovat i v obvodových stěnách nebo zdivu. Účelem tohoto zásahu je tepelně přerušit kořenový systém dřevomorky v objektu. To nelze v žádném případě nahradit žádným povrchovým zahříváním nebo opalováním ohněm!!! Pouze mikrovlnná energie má schopnost zahřát zdivo do hloubky jeho objemu a kořenový systém přerušit a zničit. Při silných štěrkových nebo navážkových vrstvách (klenby místností, sklepů...) je třeba část nebo i celou tuto vrstvu odebrat, zlikvidovat a ponechaný zbytek doporučujeme také ošetřit mikrovlnně. Samozřejmostí musí být i chemický fungicidní postřik místa výskytu a okolí včetně impregnace dřeva tlakovou injektáží do min. vzdálenosti 2m na každou stranu od napadených částí např. krovu nebo jiných dřevěných konstrukcí.
Koniofora (Popraška) sklepní - celulózovorní houba, potřebuje ke svému vývoji vyšší vlhkost dřeva než Dřevomorka domácí, a to okolo 40%. Její výskyt bývá tam, kde zatéká a dřevo je v nějakém kontaktu s vlhkým nebo mokrým zdivem. Ponejvíce ve sklepech, ale může se vyskytnout i na půdách, nebo v kůlnách, kde bývají i vyšší teploty. Plodnice vytváří dosti vzácně (podobně bílé okraje, ale není zde taková síla a tuhost), a proto se na její výskyt může narazit poněkud pozdě kdy škody mohou být vyšší. Struktura napadeného dřeva bývá okrově až hnědě zbarvená a její rozklad v pozdějším stadiu na poněkud menší "kostky", než je tomu při napadení Dřevomorkou.
Původ a vznik plísní je stejný nebo podobný jako u hub - totiž vlhkost, teplota, slabá cirkulace vzduchu a přístup světla. Jména a názvy různých druhů plísní zde pro naše potřeby nemá význam uvádět. Hlavně ve vztahu k jejich početnosti a pestrosti. Mnohé jsou uváděny v latinských názvech a jejich rozlišení často bývá předmětem zkoumání v laboratořích. Na širší veřejnosti se tak stejně hovoří ve všeobecné rovině o plísních. Jejich výskyt v obývaných objektech je však pro člověka a některá zvířata velice škodlivý a může vést k zdravotním komplikacím a alergiím, viz odstavec PLÍSNĚ, HOUBY A JEJICH NEBEZPEČNÉ ÚČINKY NA LIDSKÉ ZDRAVÍ v Úvodu. Stejně jako v případě vysušování zdiva a likvidace dřevokazných škůdců, tak i sanace hub a plísní pomocí mikrovlnné technologie je velice účinná a v porovnání s jinými způsoby levnější a podstatně rychlejší.